KA-ASP
Art Academy
location: Katowice
project: 2025, Competition, 2nd Prize
Kształt budynku w rzucie zbliżony do regularnego trapezu o wymiarach osiowych ok. 18,0 x 20,6 m. Budynek 8-kondygnacyjny przekryty stropodachem płaskim, otwierający się na wszystkie strony prócz wschodniej, która ze względów przeciwpożarowych nie posiada okien. Z tych samych względów ściana zachodnia otwiera się w pełni dopiero na ostatnich dwóch kondygnacjach.
Ze względu na optymalne wykorzystanie działki w kontekście DOWZ postanowiono przenieść pomieszczenia techniczne na poziom -2 a uwolnioną w ten sposób powierzchnię kondygnacji -1 przeznaczyć na dodatkową powierzchnię edukacyjną doświetloną światłem naturalnym poprzez niewielkie dziedzińce.
Centralne miejsce rzutu zajmuje hol z komunikacją pionową oraz przyległa do niego strefa pomieszczeń obsługujących. Zasadnicze pomieszczenia organizowane są w elastyczny sposób na pozostałej powierzchni w kształcie litery U.
Zlokalizowana na parterze otwarta pracownia ma bezpośredni kontakt z elewacją frontową oraz pośredni, poprzez kuchnię z kameralnym dziedzińcem od strony południowej.
Planowana jest zachowanie istniejącego drzewa oraz maksymalne zazielenienie działki. Zaproponowany układ nasadzeń będzie sprzyjał adaptacji do zmian klimatu poprzez sprzyjanie retencji krajobrazowej, wspieranie mikrobiomu glebowego i stworzenie warunków do wykształcenia się trwałej i odpornej roślinności cechującej się różnorodnością mikrosiedlisk.
We współczesnej architekturze trwałość to nie tylko aspekt techniczny ale też estetyczny. Powściągliwość w kształtowaniu formy, adekwatność zastosowanych środków wyrazu, szlachetność proporcji i zastosowanych materiałów, to tylko niektóre elementy zastosowane w projekcie, które zapewniają taką estetyczną trwałość budynkowi ASP.
Zaproponowana modułowa struktura wnętrza pozwala na wymianę funkcji w trakcie wieloletniego użytkowania obiektu. Strategię pełnowartościowego odzysku przewiduje się dla materiałów wykończeniowych w myśl zasady STAN SUROWY = STAN WYKOŃCZONY.
architect:
ANALOG
Piotr Smierzewski, Michał Czeszejko, Rafał Taracha
landscape architect:
SZELEST
Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy
competition team:
Jacek Moczała, Wojciech Słupczyński, Michał Mirosławski, Martyna Kuberska
status:
competition entry, 2nd Prize